24 Kasım Öğretmenler Günü Paneli

Eğitim Fakültesi tarafından 24 Kasım Öğretmenler günü sebebiyle düzenlenen “Öğretmenler ve Cumhuriyet” adlı panel bugün (24.11.2015) Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele, panel moderatörü Doç. Dr. İbrahim Şirin ve Panelistler Prof. Dr. Tuğba Ökse, Prof. Dr. Gencay Zavotçu, Doç. Dr. Funda Selçuk Şirin’in yanısıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Servettin Bilir, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panelde açılış konuşması yapan Prof. Dr. Ahmet Küçük, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, öğretmenler gününün tarihine değindi ve “Atatürk’ün öğretmenler hakkında söylediği sözlerden onlara ne kadar büyük sorumluluk yüklediği ve saygı duyduğu açıkça anlaşılmaktadır” dedi. Panelin ilk konuşmacısı olarak söz alan Prof. Dr. Tuğba Ökse, ‘Cumhuriyet Döneminde Arkeoloji ve Eğitimi’ konulu konuşmasında Türkiye’de yapılan ilk arkeoloji kazılarından bahsederken Türklerin arkeoloji eğitimine ilk defa Cumhuriyet döneminde başladığını belirtti.

‘Cumhuriyet Dönemi Türkçe ve Türkçe Öğretimi’ konulu çalışmasını sunan Prof. Dr. Gencay Zavotçu da ülkemizde dil eğitiminin önemi hakkında bilgiler verdi ve “ülkemizde son 30 yılda öğretmenler çok acı çekti, özellikle 1990’lı yıllarda yanlış güdülenmiş insanlar tarafından öldürülen çok öğretmen oldu” diyerek öğretmenliğin zorluklarını ifade etti. Panelin son konuşmacısı olan Doç. Dr. Funda Selçuk Şirin ise ‘Cumhuriyet Dönemi Öğretmeni’ adlı konuşmasında Cumhuriyet ile birlikte öğretmenin çok farklı ve çok önemli bir konuma geldiğini belirterek, “Cumhuriyet yöneticileri, öğretmeni ülkeyi uluslaştırma yolunda çok önemli görmüştür” ifadelerini kullandı.

Panel moderatörü Doç. Dr. İbrahim Şirin, konuşmaların sonunda yaptığı değerlendirmede, panelin konularından olan dilin ve tarihin çok önemli iki faktör olduğu ve öğretmenin bu önemli unsurların taşıyıcısı olduğunu ifade etti. Panel, Prof. Dr. Ahmet Küçük, Prof. Dr. Servettin Bilir ve Prof. Dr. Halis Aygün’ün panelistlere teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü

İlgili haber metni ve resimler Kocaeli Üniversitesi Basın Yayın ve Halka İlişkiler Müdürlüğü tarafından üretilmiştir.