Barışçıl Bireyden Barışçıl Topluma Projesi

Yürütücülüğünü Fakültemiz Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Soner Polat’ın üstlendiği, Arş.Gör. Yaser Arslan ve Arş.Gör. Gizem Günçavdı’nın araştırmacı olarak yer aldığı “Barışçıl Bireyden Barışçıl Topluma Projesi” bugün Gölcük Şirinköy İlkokulunda uygulamaya başlatıldı.

Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi arasında yapılan “Gölcük Vizyon 2023” protokolü çerçevesinde yürütülen projenin hedef kitlesini ilkokul 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Projede öğrencilere karşılaştıkları sorunlarının çözümünde şiddet ve çatışmaya dayalı çözüm yerine barışçıl çözüm yolları öğretilecektir. Öğrencilerin, barış yapıcı liderler olarak yetişmelerine yardımcı olunmaya çalışılacaktır.

Proje kapsamında hazırlanan “Barış Eğitimi Programının” dönem boyunca uygulanması ile devam edecektir. Proje Şirinköy ilkokulunda 4. sınıfta öğrenim gören 180 (8 şube) öğrenciye uygulanacaktır. Projenin uygulanmasında yüksek lisans öğrencileri Binasa Halçe (Eğitim yönetimi yüksek lisans öğrencisi) ve Dilara Gürses (Yaşamboyu öğrenme ve yetişkin eğitimi yüksek lisans öğrencisi) görev alacaklar. Sosyal bilgiler dersi kapsamında yürütülecek proje, her sınıfa haftada birer ders saati olmak üzere 10 hafta sürecektir.

 

IMG_6483 IMG_6449 IMG_6450 IMG_6478