“Çocuk ve Suç ” Paneli Yapıldı

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Topluluğu’nun 24.05.2017 tarihinde düzenlediği Çocuk ve Suç paneli Eğitim Fakültesi konferans salonunda gerçekleşti.

Panele, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Panele konuşmacı olarak Av.Necla Acar, Psikolog Sinem Çetin, Sosyal Hizmet Uzmanı Nalan Duruşan, Yrd. Doç. Dr. Nejat Akfırat katıldı.

Suçlu Çocuk Yoktur, Suça İten Etkenler Vardır

Konuşmacı olan Av. Necla Acar ‘Çocuk Koruma Kanunu’na, suça sürüklenen çocuğun soruşturma ve kovuşturma süresince çocuğun yüksek yararının düşünülmesine dikkat çekerek, 18 yaş altındaki bireylerin kanunlara göre çocuk olduğunu, bu nedenle yetişkin bireyler için kullanılan “tutuklu” kavramından ziyade “suça sürüklenen/itilen çocuk” kavramının yaygınlaşması gerektiğini belirtti.

Psikolog Sinem Çetin ise, infaz süresinde çocukların iyileştirme faaliyetlerinin ceza infaz kurumlarındaki modernleşmeye paralel olarak geliştiğini, kişiye özel olarak, çocuk yüksek yararına ve infaz kurum dışında başta üniversiteler, baro, halk eğitim merkezleri, rehberlik araştırma merkezleri, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve derneklerle gerçekleştirilecek işbirliğinin önemine değindi.

Sosyal Hizmet Uzmanı Nalan Duruşan, çocuğu suça iten nedenleri, ergenlik dönemi özellikleri ile aile iletişim modellerinin önemine değinerek uyuşturucu madde kullanımının yaygınlaşması ile ailelerinin ve rehber öğretmenlerin çocukların suça sürüklenmeden önce ne gibi önlemler alması gerektiği üzerinde durdu.

Panelde son konuşmacı olarak yer alan Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nejat Akfırat ise, ceza infaz kurumları için rehberlik hizmetlerinin yıllar önce proje aşamasında olduğunu ve bu çalışmaların hızla ilerlediğini görmekten mutluluk duyduğunu aktardı. SAMBA, ARDIÇ gibi eğitici programların başarılı sonuçlar alması karşısında etkilendiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Akfırat , “Rehberlik öğretmenleri, çocuklar suç teşkil eden davranışlarda bulunmadan, koruyucu tedbir ve önlemlerin aile, çocuk, okul üçgeninde dikkatle ele alınmalıdır” dedi.

Haber metni doğrudan http://bhi.kocaeli.edu.tr/mayis91.17.htm adresinden alıntılanmıştır.


2017_05_24_r1_1 2017_05_24_r1_2 2017_05_24_r1_3 2017_05_24_r1_4