Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 169. Yıldönümü

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu’nda Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 169. yıldönümü kapsamında dün (15.03.2017) Yazar Yücel Feyzioğlu’nun katılımıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli ile birçok akademisyen ve öğrenci katıldı.

Dünya’da MASALCI DEDE olarak tanınan, Yazar Yücel Feyzioğlu, fakültemizde 15 Mart günü, yüksek beğeni toplayan bir söyleşi gerçekleştirerek, kitaplarını imzaladı. Söyleşisinde, “masallar uyutmak için değil, uyanık tutmak içindir” uyarısında bulunan yazar, masalların çocukların dil, düş, düşünce evrenlerini geliştirdiğini, masallardan, yaşanmış tarihsel olaylardan örnekler vererek vurguladı.

Yücel Feyzioğlu

Yücel Feyzioğlu

Söyleşisinin sonunda soruları yanıtlayan, kitaplarına ilişkin bilgi veren Yazar, ünversitemizde olmaktan onur duyduğunu, çok mutlu olduğunu özellikle belirtti.

Feyzioğlu, Türkiye’de Öğretmen Okulu, Almanya’da Andersson Yazarlık Akademisi”i mezunudur.

Elginkan Vakfı “2011 yılı Türk Kültürünü Araştırma Ödülü”, Türksav, “2011 yılı Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”, Türk Halk Kültürünü Araştırma Kurumu 2012 yılı ödüllerinin sahibi olan Feyzioğlu’nun masallarının okullarımızda okutulması amacıyla M.E.B. Talim Terbiye Kurulu’nun aldığı kararla, 2015-2016 ders yılından itibaren çocuklarımıza okutulması kararını aldı. Ayrıca, yine M.E.B ve Avrupa Konseyi ilkokul 4. Sınıflar için “İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi” ders kitabını bu masallardan seçerek hazırlattırdı. Kitap, 2015-2016 öğretim yılından itibaren okutulmaya başlandı.

1974 yılından beri Anadolu ve Mezopotamya’dan ortak masallarımızı, 1982 yılından itibaren de eski Sovyetler Birliği’nden ve Türklerin yaşadığı diğer yurt ve ülkelerden masallarımızı derledi, en sevilenleri seçti, çağdaş psikolojinin ihtiyaçlarını dikkate alarak onları yeniden yazdı. Bu masalları 32 kitapta yayımladı. Bu dizi, Kaşgarlı Mahmut’dan beri kendi alanında yapılmış ilk çalışmadır ve büyük bir ilgiyle karşılanmıştır.

 

 

 

Prof. Dr. Ahmet Küçük

Prof. Dr. Ahmet Küçük

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, bir toplumun en önemli zenginliğin nitelikli insan gücü olduğunu belirterek, “Nitelikli insan gücünü etkileyen en önemli sistem eğitim sistemidir. Eğitim sistemi güçlü ve iyi olursa nitelikli insan gücü de o kadar etkili olacaktır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta üzere olmak 169 yıl öncesinden öğretmenlik ruhunu kazandırılmasına katkı sunan tüm öğretmenlerimizi saygıyla, sevgiyle anıyorum” ifadelerini kullandı.
 

 

En Büyük Sorumluluk Öğretmenlerde
Prof. Dr. Elşen Veli

Prof. Dr. Elşen Veli

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, 16 Mart 1848 yılında İstanbul’da açılan Darülmuallim’in kuruluş amacının Osmanlı Devleti’nde modern eğitim kurumları olarak faaliyet gösteren rüştiyelere öğretmen temin etmek olduğunu belirtti. Prof. Dr. Veli, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” ve “Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” sözlerini hatırlatarak Cumhuriyetimizin en büyük hedeflerinden birinin muhasır medeniyetler seviyesine çıkmak olduğunu, bu hedefe ulaşmakta en büyük sorumluluğun ise öğretmenlere düştüğünü kaydetti.

Prof. Dr. Elşen Veli, Eğitim Fakültesi’nde gelişmiş akademik kadroyla günün koşullarına uygun şekilde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin devam ettiğini de aktardı.

Açın, Yazın ve Okuyun

Masalları ve anılarından örneklerler ile öğrencilere öğütler veren Yazar Yücel Feyzioğlu, Türkiye’de günlük kitap okuma süresinin gelişmiş ülkelere göre daha az olduğunu söyleyerek, “Okumaya zaman ayırın, göreceksiniz 10 yıl sonra Türkiyemiz zirveye çıkacaktır. Gelecekte öğrencilerinize de bunu aşılayın. Lütfen açın, yazın ve okuyun” dedi.

Etkinlik Prof. Dr. Ahmet Küçük ve Prof. Dr. Elşen Veli’nin, Yücel Feyzioğlu’na teşekkür belgesi ve hediye takdim etmesiyle son bulurken Yücel Feyzioğlu öğrencilere kitaplarını imzaladı.

p style=”text-align: center;”>2017_03_15_yucel_feyzioglu_r10 2017_03_15_yucel_feyzioglu_r7 2017_03_15_yucel_feyzioglu_r9

2017_03_15_yucel_feyzioglu_r14

2017_03_15_yucel_feyzioglu_r17 2017_03_15_yucel_feyzioglu_r16 2017_03_15_yucel_feyzioglu_r15


2016 yılında gerçekleştirilen, Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 168. Yıldönümü haberi için http://www.kouegitim.org/ogretmen-okullarinin-kurulusunun-168-yildonumu adresini ziyaret ediniz.