Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. Yıldönümü

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu’nda Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. yıldönümü kapsamında dün (16.03.2018) fakültemiz emekli öğretim elemanı Öğretim Görevlisi İsmail Ekşi’nin katılımıyla etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli ile birçok akademisyen ve öğrenci katıldı. Sunuculuğu İsmail hocamızın öğrencilerinden Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Seher Timur tarafından gerçekleştirilen program, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş olan tüm öğretmenlerimiz ve aziz şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Prof. Dr. Ahmet Küçük

Prof. Dr. Ahmet Küçük

Öğretmenlik Ömür Boyu Sürecek Öğrenciliktir
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, “Dünyanın en zor işlerinden biri de eğitim politikalarını belirlemek ve sürdürmektir. Ülkemizde de eğitimimizi ileri bir seviyeye taşımak için16 Mart 1848 yılında Öğretmen Okulları kurularak öğretmenlik mesleğine yeni bir yön verilmiştir. Öğretmenlik mesleği, ömür boyu sürecek bir öğrenciliktir. Öğretmen Okullarının 170. kuruluş yıldönümünde başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere eğitim camiamıza katkı sunan, görevleri başında şehit olan öğretmenlerimizi şükranla ve minnetle anıyor, geleceğin öğretmen adayları siz öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

 

Prof. Dr. Elşen Veli

Prof. Dr. Elşen Veli

Geleceğin en iyi öğretmenlerini yetiştirmek için gayret gösteriyoruz
Etkinlikte konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli ise “Bugün bizler için anlamı itibariyle önemli bir gün. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyetimizin en önemli hedeflerinden biri muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaktır.’ sözü bizler için yol gösterici ve istikamet gösteren bir rehberdir. KOÜ Eğitim Fakültesi olarak öğrencilerimizi geleceğin en iyi öğretmenleri olarak yetiştirmek için gayret göstermekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Eğitim Fakültesi emekli öğretim elemanlarından, Öğretim Görevlisi İsmail Ekşi “Öğretmen Okullu Olmak…” başlıklı konferansına okul hayatına etki eden öğretmenlerden bahsederek başladı.

Öğretim Görevlisi İsmail Ekşi 1952 yılında Trabzon Çaykara’da doğdu. İlk ve ortaokulu Karabük’te tamamladı. 1964 yılında girdiği Bolu Erkek İlköğretmen Okulundan 1970’te mezun oldu. Antalya, Alanya Yeniadamlar İlkokulunda 1970-1975 yılları arasında Sınıf Öğretmeni olarak görev yaptı. 1975 yılında girdiği Bursa Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünden 1978 yılında mezun oldu.

İsmail Ekşi

İsmail Ekşi

1978 – 1983 yılları arası Kocaeli Derince’de öğretmenlik ve okul yöneticiliği görevlerinde bulundu. 1983-1984 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul Çapa’da “İlköğretim Müfettişliği” eğitimi aldı.

Temmuz 1985’te Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özelkalem Müdürlüğünde görevlendirildi. 1986-2002 yılları arasında Kocaeli İl Milli Eğitim Şube Müdürü ve Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1995’te girdiği Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Eğitim Bilimi, Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi” lisansüstü eğitim programını tamamladı. 

2003 yılı başında Kocaeli Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevine başladı. 2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Eğitim Bölümüne Öğretim Görevlisi olarak atandı. Bu görevi sürdürürken bir yandan da Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fakülte Sekreterliği görevini vekaleten yürüttü. Mart 2017’de emekli oldu.

Ekşi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevi sırasında, MEB tarafından 1 aylıkla ödül, Kocaeli Valiliği tarafından 6 takdirname, MEB Müsteşar Yardımcılığı tarafından 2 tane, İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamından 8 tane olmak üzere toplamda 10 Teşekkür Belgesi ile ödüllendirildi. Kocaeli Üniversitesi Rektörlük Makamınca da 2 kez Teşekkür Belgesi verildi. 

İsmail Ekşi 3 kız, 1 erkek ve 2 torun sahibidir.  

 

İlk ve orta öğretimi süresince hayatına anlam veren öğretmenleri anlatan Ekşi, daha sonra Öğretmen Okulu yaşantısını anlattı.

Öğretmen Okullarının özelliklerinden, derslerinden ve sosyal yaşantısını örneklerle anlattı. Öğretmen Okulundan mezun olduktan sonra, öğretmen olarak görev aldığı okullardan ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki idari görevlerinden bahseden Ekşi, spordan, müziğe hayatından farklı örneklerle Öğretmen Okullarının yaşantısına katkılarını anlattı.

Fakültemiz öğrencilerine, diğer bir deyişle geleceğin öğretmenlerine naçizane öğütlerde bulunan İsmail hocamız güzel dileklerini ve memnuniyetini ifade ederek konferansını bitirdi.

 

 

Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. Yıldönümü
Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. Yıldönümü
Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. Yıldönümü
Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. Yıldönümü
Darülmuallimin’den Eğitim Fakültesi’ne Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 170. Yıldönümü