Eğitim Fakültesi 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutladı

Üniversitemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü, Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Sever tarafından verilen “Çocuk okur, büyük düşünür” adlı seminerle gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonunda düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğine Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Servettin Bilir, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Yasin Kişioğlu ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci ilgi gösterdi.

 

Prof. Dr. Sedat Sever

Prof. Dr. Sedat Sever

Prof. Dr. Sedat SEVER, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde lisans, Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, yine aynı anabilim dalında doktora eğitimini tamamladı. “Türkçe Öğretiminde Uygulanan Tam Öğrenme Kuramı İlkelerinin Öğrencilerin Okuduğunu Anlama ve Yazılı Anlatım Becerilerindeki Erişiye Etkisi” adlı doktora tezi, ülkemizde Türkçe öğretimi alanında gerçekleştirilmiş ilk deneysel çalışmalardandır.

“Dil ve Edebiyat Öğretimi”, “Dil ve İletişim”, “Çocuk Edebiyatı”, “Okuma Kültürü Edinme Süreçleri” konularında yurtiçinde birçok konferans vermiş, panele katılmış, radyo – televizyon konuşması yapmış olan Dr. Sever; yurtdışında, çağrılı olarak dil ve edebiyat öğretimi, çocuk edebiyatı konularında konferanslar vermiş, seminer çalışmalarına katılmıştır. Dr. Sever, TRT’de yayımlanan, “Düşünelim, Konuşalım, Yarışalım”, “Dilimiz Türkçe”, “Kitap Ayracı” “Edebiyat Adası”; TV A’ da yayımlanan “Çocuklar Okudukça” gibi birçok televizyon ve radyo programının yürütücülüğünü ve danışmanlığını üstlenmiştir.

Çocuk ve gençlik edebiyatının bilimsel bir çalışma alanı olarak yapılanmasına dönük kuramsal çalışmalarıyla bilinen Sever; Türkiye’de bir üniversite yapılanması bağlamında ilk olan, Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezinin de kurucu müdürüdür (2009).

Eğitimin Kültürel Temelleri ve Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümlerinin kurucu başkanlığını da yapan Dr. Sever, halen, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyesidir. Dr. Sever, evli ve iki çocuk babasıdır.

Dr. Sever’in, bazıları ortak ve yayıma hazırladığı olmak üzere yayımlanmış on dört kitabı ile 50 makalesi, çeşitli dergilerde yayımlanmış birçok söyleşisi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Küçük

Prof. Dr. Ahmet Küçük

 

Öğretmenler Fedakar İnsanlardır
Programın açılış konuşmalarında Prof. Dr. Ahmet Küçük, insan yetiştirmede ve toplumları geliştirmede en önemli mesleğin öğretmenlik olduğunu aktardı. Prof. Dr. Ahmet Küçük, “Mustafa Kemal Atatürk, çağdaş bir ulus olmamız için eğitimin yaygınlaşması gerektiğine inanmış ve öğretmenlere büyük görevler düştüğünün bilincindeydi. Öğretmenler vatan sevgisini aşılayan, sorumluluk bilincini, iyiyi ve doğruyu öğreten fedakar insanlardır. Öğretmenlerimizin ve öğretmen adaylarımızın bu güzel gününü kutluyorum” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Elşen Veli

Prof. Dr. Elşen Veli

 

Öğretmenler bir nesli geleceğe hazırlar
Prof. Dr. Elşen Veli ise “İçinde bulunduğumuz dünyada eğitimin önemi her zamankinden daha fazladır. Cumhuriyetimizin en önemli hedeflerinden biri muasır medeniyetler seviyesine ulaşmaktır. Burada da en büyük sorumluklar öğretmenlere düşmektedir. Öğretmenler bir nesli geleceğe hazırlar. Atatürk bu durumu ise şu sözleriyle özetlemiştir; “Öğretmenler Cumhuriyet sizden fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller ister.” Ben de bu vesile ile başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

Çocuk Okur Büyük Düşünür
Konuşmaların ardından öğretmen adaylarına yönelik “Çocuk Okur Büyük Düşünür” adlı seminerini gerçekleştiren Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Sever, “Bir okul, içindeki öğretmenler kadar niteliklidir. Sorunlarını iletişimle çözebilen insanlar çağdaş insanlardır. Bizim bilgi ve becerilerle donatılacak çocuklara ihtiyacımız var bu yüzden çocukları doğdukları andan itibaren okur-yazar bireyler olarak saymalıyız” ifadelerini kullandı.

Seminer Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Küçük ve Prof. Dr. Nilgün Fığlalı’nın Prof. Dr. Sedat Sever’e çiçek ve hediye takdiminde bulunmasının ardından toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.

 

Öğretmenler Günü kutlu olsun
Öğretmenler Günü kutlu olsun
Öğretmenler Günü kutlu olsun
Öğretmenler Günü kutlu olsun
Öğretmenler Günü kutlu olsun
Öğretmenler Günü kutlu olsun
Öğretmenler Günü kutlu olsun
Öğretmenler Günü kutlu olsun

 

KÖY ÖĞRETMENLERİ

I
Yurdumuz uçsuz bucaksız,
Gökte yıldız kadar köylerimiz var.
Ama uzak, ama harap, ama garipsi..
Alın benim gönlümden de o kadar.

Uzak köylerimizde kuşlar gibi
Her sabah çocuklar size uçar.
Ama küçük, ama büyüyen, ama güleç..
Alın benim gönlümden de o kadar.

Siz kara göklerin yıldızları,
Işıtın yurdumuzu sabaha kadar!
Ama düşe kalka, ama yiğit, ama umutlu..
Alın benim gönlümden de o kadar.

II
Çemişkezek’te, Patnos’ta, Malazgirt’te doğanlar!
Malazgirt’e, Çemişkezek’e, Patnos’a gitmezseniz,
Çocuklarınız öksüz kalır, yetim kalır,
Köylere ışık iletmezseniz.

Dağlara, vadilere, ovalara
Tesbihler gibi saçılmış köyler,
Rüzgara karşı bir bayrak,
Sevinçle türküsünü söyler.

Sevinçle türküsünü söyler
Bir idare lambası küçük, solgun.
En azından üçyüz pare dam
Umudu en azından üçyüz çocuğun.

Ve onlar saçları uzamış,
Çatlak ellerinde çıkınları,
Üç saat, dört saat ötelerden
Yorgundur, sessizdir akınları.

Ve onlar, yıldızlar gibi
Gözleri ışıl ışıl yananlar.
Oyuncak için değil, kağıt, kalem
Kitap için gizlice ağlayanlar.

Ve onlar aşıktan bilya,
Sopadan at yapanlar.
Kurt yavruları gibi, kuzular gibi
Dağ başlarını çınlatanlar.

……..
Çemişkezek’te, Patnos’ta, Malzgirt’te doğanlar,
Bütün bunları düşünmelisiniz.
Yüce ırmaklar gibi sessiz, sürekli
Kağnılarla, arabalarla, kamyonlarla
Akıp köylere gitmelisiniz!

Yurdumuza ışık iletmelisiniz…

Cahit Külebi