Eğitim Fakültesi 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutladı

Üniversitemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü, Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Cambridge Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Bayraktaroğlu tarafından verilen “Çağdaş Eğitim Çağdaş Öğretmen” adlı seminerle gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonunda düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğine Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Servettin Bilir, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Gündoğdu ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci ilgi gösterdi.

Prof. Dr. Sinan Bayraktaroğlu

Prof. Dr. Sinan Bayraktaroğlu

Prof. Dr. Sinan Bayraktaroğlu, Talas ve Tarsus Amerikan Kolejlerinde okudu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı, Latince ve Yakınçağ Osmanlı Tarihi alanlarında Lisans; İngiltere’de Leeds Üniversitesinde Dilbilim ve İngiliz Dili Öğretimi üzerinde Yüksek Lisans; Londra Üniversitesi Eğitim Enstitüsü’nde Uygulamalı Dilbilim ve Yabancı Dil Eğitimi alanında Doktora eğitimi gördü.

Cambridge Üniversitesi’nde uzun yıllar Türk Dili ve Kültürü üzerine öğretim üyeliği görevinde bulundu. Ulster (olstır) Üniversitesi’nde Genel Dilbilim ve Sesbilim alanında öğretim üyeliği yaptıktan sonra, Cambridge ilindeki tarihi Sawston Hall malikanesinde Cambridge Yabancı Diller Merkezi’nin 22 yıl kurucu direktörlüğünü yürüttü. 1997 yılında yine Cambridge’de, Avrupa’da yetişmekte olan Türk çocukları için Uluslararası Bakalorya Diploması veren Uluslararası Türk Lisesi’ni kurdu.

2008 yılından bu yana Türkiye’de 10 değişik vakıf ve devlet üniversitesinde kısa süreli görevler üstlenmiş olup, Yükseköğretim’de Türkçe ve Yabancı Dil Eğitimi alanında araştırmalarda bulunmaktadır. Bugün itibariyle Ankara Üniversitesi DTCF, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde ders vermektedir.
Profesör Sinan Bayraktaroğlu, 2000 yılında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile taltif edildi. Hocamız halen Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim ve Eğitim Kurulu üyesidir.

 

Prof. Dr. Ahmet Küçük

Prof. Dr. Ahmet Küçük

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak başladığı konuşmasında “Atatürk Çağdaş bir ulus olamamız için eğitimin yaygınlaşması gereğine inanıyor ve yeni Türkiye’nin şekillenmesinde öğretmenlere büyük görevler ve sorumluluklar düştüğünü biliyordu.

Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir sözleriyle eğitime verdiği önemi ve öğretmenlere yüklediği sorumluluğu en güzel şekilde ifade etmiştir” dedi. Sözlerine öğretmen adaylarına seslenerek” sevgili öğretmen adayları bir millletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü, medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerin üstün çalışmalarına bağlıdır.” dedi

 

Prof. Dr. Elşen Veli

Prof. Dr. Elşen Veli

Prof. Dr. Elşen Veli, “Yaşadığımız çağ bilgi ve teknoloji çağıdır, Cumhuriyetimizin en önemli hedeflerinden biri muasır mediyetler seviyesine ulaşmaktır. Bu seviyeye ulaşmak için kendi alanında donanımlı ve birikimli genç nesiller yetiştirmemiz gerekir ve en büyük sorumluluk öğretmenlere düşmektedir. Eğitim Fakültesi olarak öğrencilerimizi geleceğin en iyi öğretmenleri olarak yetiştirmek için elimizden gelen çabayı göstermekteyiz. Başta başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anarak, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.

 

2016_11_24_r8

 

 

2016_11_24_r32016_11_24_r4 2016_11_24_r5

Ekinlik sonrasında Prof. Dr. Bayraktaroğlu, fakültemiz önünde öğrencilerimizle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi:

2016_11_24_r6


 

KÖY ÖĞRETMENLERİ

I
Yurdumuz uçsuz bucaksız,
Gökte yıldız kadar köylerimiz var.
Ama uzak, ama harap, ama garipsi..
Alın benim gönlümden de o kadar.

Uzak köylerimizde kuşlar gibi
Her sabah çocuklar size uçar.
Ama küçük, ama büyüyen, ama güleç..
Alın benim gönlümden de o kadar.

Siz kara göklerin yıldızları,
Işıtın yurdumuzu sabaha kadar!
Ama düşe kalka, ama yiğit, ama umutlu..
Alın benim gönlümden de o kadar.

II
Çemişkezek’te, Patnos’ta, Malazgirt’te doğanlar!
Malazgirt’e, Çemişkezek’e, Patnos’a gitmezseniz,
Çocuklarınız öksüz kalır, yetim kalır,
Köylere ışık iletmezseniz.

Dağlara, vadilere, ovalara
Tesbihler gibi saçılmış köyler,
Rüzgara karşı bir bayrak,
Sevinçle türküsünü söyler.

Sevinçle türküsünü söyler
Bir idare lambası küçük, solgun.
En azından üçyüz pare dam
Umudu en azından üçyüz çocuğun.

Ve onlar saçları uzamış,
Çatlak ellerinde çıkınları,
Üç saat, dört saat ötelerden
Yorgundur, sessizdir akınları.

Ve onlar, yıldızlar gibi
Gözleri ışıl ışıl yananlar.
Oyuncak için değil, kağıt, kalem
Kitap için gizlice ağlayanlar.

Ve onlar aşıktan bilya,
Sopadan at yapanlar.
Kurt yavruları gibi, kuzular gibi
Dağ başlarını çınlatanlar.

……..
Çemişkezek’te, Patnos’ta, Malzgirt’te doğanlar,
Bütün bunları düşünmelisiniz.
Yüce ırmaklar gibi sessiz, sürekli
Kağnılarla, arabalarla, kamyonlarla
Akıp köylere gitmelisiniz!

Yurdumuza ışık iletmelisiniz…

Cahit Külebi