Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri Kocaeli Bilim Merkezini ve SEKA Mehmet Ali KÂĞITÇI Müzesini ziyaret etti.

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Öğretmenliği Programı 1. Sınıfta öğrenim gören 62 öğrencimiz Prof. Dr. Ahmet Bilgin eşliğinde Kocaeli Bilim Merkezi’ni ve SEKA Mehmet Ali KÂĞITÇI Müzesini 08.12.2017 Cuma günü 13.45-17.00 saatleri arasında ziyaret etti.

Öğrenciler Bilim Merkezi’nde bulunan Algı ve Gerçeklik sergisi ile Bilimin Sultanları Sergisinde bilimsel yasaların işleyişi ve oluşumlarıyla ilgili bilgileri deneyimleme fırsatı buldu. Bilimin Sultanları sergisinde tarihte önemli keşifler yapmış Türk-Müslüman bilim insanlarının icat ve buluşlarını öğrenen öğrenciler, bilime dair ne varsa görerek ve dokunarak öğrenmenin farkına vardı. İlgili sergiyi gezerek görevlilerden düzeneklerle ilgili bilgi alan öğrenciler, yaptıkları ziyaret sayesinde güzel bir gün geçirdi.

Öğrencilerimiz, 18 Nisan 1934’de ülkemizin ilk kâğıt fabrikası ilk kâğıdın üretildiği merkez olan ve 2016 yılında SEKA Mehmet Ali KÂĞITÇI Kâğıt Müzesine dönüştürülen Müzeyi ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz, Yeni Türk Devletinin sanayileşme süreci ve Kocaeli sanayi gelişimine öncü olan SEKA Kâğıt Müzesi’nden çok etkilendiklerini belirtmişlerdir. Türkiye’nin ilk, dünyanın en büyük kâğıt müzesinin 12 bin 345 metrekare alan üzerine kurulu olduğunu ve 4 katlı, 16 farklı salondan oluştuğunu, fabrikanın kuruluş sürecinden başlayıp, Kocaeli’den Türkiye’ye yayılan kâğıdın hayat hikayesini görevlilerin anlatımlarıyla dinleme fırsatı buldular. Kâğıt üretim sürecinde kullanılan tüm makina ve ekipmanları barındıran müzeyi, bakım ve onarımı yapılarak çalışır hale getirilen 5 adet matbaa makinasını gördüler. Müzede, bu makine ve ekipmanların yanı sıra Roma dönemi sikkeleri, SEKA tarihine ait belgesel videolar, kâğıttan ve geri dönüşüm malzemelerinden üretilen heykelleri gördüler. Öğrencilerimiz, böylece kâğıtla bilim arasında sıkı bir ilişki olduğunun bilincine vardılar.

Bilim Merkezi Gezisi
Bilim Merkezi Gezisi
Bilim Merkezi Gezisi
Bilim Merkezi Gezisi
Bilim Merkezi Gezisi
Bilim Merkezi Gezisi