Figen Şakacı Kocaeli Üniversitesi’nde!

Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü tarafından düzenlenen Kültür, Sanat ve Edebiyat seminerleri kapsamında yazar Figen Şakacı ile çocuk edebiyatı üzerine bir söyleşi  gerçekleştirildi.  Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonu’ndaki etkinliğe çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Konuşmasında, “ Ben 10’lu yaşlarımdan itibaren, kendimi  sadece yazıyla anlatabiliyordum. Kardeşlerimden, ağabeylerimden kalan boş defterlerin ortalarını çeker, zımbalar, sayfaları üst üste koyar ve iple bağlardım. O defterleri günlük yapardım. Oraya sürekli yazardım. O günlükleri hiç atmadım ve “Bitirgen”i yazarken de o dilin tonunu oradan yakalamaya çalıştım. ” diye belirtti.

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Şakacı, bir öğrencinin “Sizi, hikâyelerinizi yazmaya iten ilk kıvılcım ne oldu?” sorusunu,  “İlkokulda çok şiir okurdum. Hilmi Yavuz’un bir dizesi vardı ‘yine böyle alıngan mı olurdum, büyüseydim başka odalarda?’ diye. O dize aklımdan hiç gitmedi ve bunu bir soru olarak kendime sürekli sordum. Hepimiz, şu anda bu sosyokültürel anlamda, bu yaşantıda veya bu ülkede olmasaydık,  Bitirgen böyle bir hikayeye  sahip olmazdı.” şeklinde yanıtladı.

Şakacı, üçleme roman serisinin ilk kitabı olan “Bitirgen”i yazma sürecini anlatırken hareket noktasının anne kaybı ve ardından tutulan yas kavramlar olduğunu belirtti: “Annem öldükten sonra kendimi yeniden doğurmaya kalkıştım. Kendimden bir kız çocuğu yaratmaya çalıştım. Vedalaşamadım o kız çocukluğu halinden ve onu tekrar bir kız çocuğu olarak dünyaya getireyim, annemin dilini dünyaya duyurayım; benim de ona olan borcum böyle ödenmiş olsun. Ben iyileşmek için, yastan çıkmak için, annemin hasretiyle baş edemediğim için başladı bütün hikaye.”

Etkinlik, Figen Şakacı’ya teşekkür belgesi verilmesinin ardından imza etkinliği ile sona erdi.