“PDR’de Kariyer Alanları” semineri gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Topluluğu’nun 08.12.2017 tarihinde düzenlediği PDR’de Kariyer Alanları ve Candan Erçetin Şarkılarının Gestalt Kuramına göre değerlendirilmesi etkinlikleri Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonunda gerçekleşti.

Akademisyen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe konuşmacı olarak Rehberlik Araştırma Merkezi’nden Psk. Dan. Cem Sarı, Özel Eğitim Kurumu’ndan Psk. Dan. Macide Gürel, BİLSEM ve Türk PDR Derneği Kocaeli Şubesinden Uzm. Psk. Dan. Merve Koçer, Yrd. Doç. Dr. Osman Nejat Akfırat ve Türk PDR Derneği Kocaeli Şube Başkanı Ayşegül Akgül katılım gösterdi.

Meslek Yaşamına Adım Attığımızda Oluşturacağımız Yol Haritası Önemlidir

Psikolojik Danışmanların RAM’da nasıl istihdam edileceği, bu kurumdaki görev ve sorumlulukları; mevzuat ve RAM işleyişi hakkında genel bilgiler veren Cem Sarı, okul kademelerine göre psikolojik danışmanların çeşitli roller sergilediğini vurguladı.

Özel Eğitimde Psikolojik Danışmanlara Neden İhtiyaç Vardır?

Macide Gürel, özel eğitim kurumlarında psikolojik danışmanların görev yapabileceği birçok alan olduğunu belirtti. Özellikle ailelerin bilgilendirilmesi ve öğrencilere yönelik çeşitli destek programlarının sunulmasında psikolojik danışmanların aktif rol aldığından bahsetti.

Psikolojik Danışman Adaylarının Lisans Eğitimi Sürecinde Kendini Geliştirmesi Meslek Hayatında Önemli Yer Tutar

BİLSEM kurumunu, kuruma başvuru sürecini, çalışma koşullarını ve psikolojik danışmanın bu kurumdaki görevlerini öğrencilere aktaran Merve Koçer, kendi kariyer geçmişinden bahsederken lisans öğrencilerine önemli tavsiyelerde bulundu.

Psikolojik Danışmanların Kendi Mesleklerine Yönelik de Farkındalık Sahibi Olması Önemlidir

PDR’nin üniversitelerdeki kadrolaşması, hak ve sorumluluklarından bahseden Osman Nejat Akfırat, akademisyenlik hayatına girmenin koşullarından bahsedip öğrencilerin özellikle Yüksek Lisans Programlarına yönelik sorularına da yanıt verdi.

Candan Erçetin Şarkılarının Gestalt Kuramına Göre Değerlendirilmesini İçeren Müzik Dinletisi

PDR Topluluğu üyelerinden Ertan Balcı, Feyzagül Genç, Şeyda Örükaya ve Halil İbrahim Yıldız, Candan Erçetin’in “Melek, Meğer, Elbette, Ben Böyleyim , Bir Yangının Külünü’’ şarkılarını seslendirirken, Deniz Gözde Kılçık ve Eda Gamze Erdağı şarkıları kurama göre yorumladı.

Mesleğimize Sahip Çıkmalıyız

Türk Pdr Derneği Kocaeli Şubesi başkanı Ayşegül Akgül okullarda PDR hizmetlerini kapsayan ve yakın zamanda değişen yönetmeliği değerlendirdi. Yakın zamanda düzenlenen Ruh Sağlığı Yasa Tasarısı ve henüz yayınlanan meslek standartları hakkında bilgi aktarımı yaptı. Derneğe üye olarak destek vermenin öneminin altını çizdi.

PDR Kariyer Günleri
PDR Kariyer Günleri
PDR Kariyer Günleri
PDR Kariyer Günleri
PDR Kariyer Günleri

PDR Kariyer Günleri
PDR Kariyer Günleri