Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan’ı Anma Toplantısı Düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Servettin Bilir Konferans Salonunda 3 Kasım 2017’da vefat eden Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan’ı anma töreni düzenlendi. Törene Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Servettin Bilir, ailesi, çalışma arkadaşları ve öğrencileri katıldı.

Prof. Dr. Elşen Veli

Prof. Dr. Elşen Veli

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, “Kelimelerin boğazımızda düğümlendiği, tüm arkadaşların konuşmakta zorluk çektiği bir günü yaşamaktayız. Mevlüt hocamla yaklaşık 20 yıl önce bir açık öğretim sınavında tanıştım. Kibar tutumu, samimi davranışı ile dikkat çeken bir insandı.  Üniversite camiasında Mevlüt hocanın insanlara yaklaşımında samimi davranışı, dürüstlüğü ve doğruluğu savunan vatansever bir insan olduğu herkes tarafından bilinen ve biraz önce ifade ettiğim gibi beyefendiliği ile tüm üniversite camiasında insanların gönlünde yer eden bir insandı” dedi. “Mevlüt hoca söz konusu adalet olursa ve doğruluk olursa bu kibarlığı çerçevesince de büyük bir cesaret ile her zaman doğruluğu savunmaktan geri kalmazdı, bu onun en önemli vasfı idi. İster fakültemizde ister üniversitemizde, hem öğrenciler, hem de akademik idari personel Mevlüt hoca denildiğinde hep onlara tebessümü ile sevgi ile yaklaşım gösteren büyük bir eğitim insanı akla gelir. Öğrencilerine hem sevecen hem babacan tarzı ile yaklaşan büyük bir eğitimci olarak hepimizin belleğine kazınmış bir insandır” sözleri ile Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan’ı nasıl tanıdığımızı tarif etti. “Gönülleri fethetmek çok zordur ama Mevlüt hocayı tanıyıp da onu sevmeyenini görmedim, çünkü tüm insanlarda belirli bir iz bırakmıştır.” dedi. Prof. Dr. Elşen Veli, Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan hocamız Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına başsağlığı dilediğini ifade etti.

Konuşmasının ardından Prof. Dr. Elşen Veli, Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan anı defterini eşi Olcay Gül Taştan hanımefendiye takdim ettiler.

Olcay Taştan

Olcay Taştan

Mevlüt hocamızın eşi Olcay hanım, daha önceleri konuşmaya hazırlanırken o hep beni hazırlardı, sakinleştirirdi, konuşmamı dinlerdi sözleri ile başladığı konuşmasında, sanki arkamdan bir dağ gitti ifadesi ile devam etti. “Çok büyük bir insan ile yaşamışım, onu şimdi daha iyi anlıyorum. O bir barış insanı, sevgi insanı idi” sözleri ile eşini andı. Sevgisini, öfkesini, her şeyini çok coşkuyla yaşadı. Gerçekten çok güzel yaşadı. Kim bana ne der demeden, içinden nasıl geliyorsa her zaman öyle davrandı. Altın yıllarımız olmuş, çocuklarımızı evlendirmişiz, torunlarımızı gördük.” dedi. Herkese sevgi ve dostluğu için teşekkür ettiğini ifade etti.

Sınıf Öğretmeni Mehmet Melek

Sınıf Öğretmeni Mehmet Melek

Mevlüt hocamızın fakültemizdeki ilk öğrencilerinden Sınıf Öğretmeni Mehmet Melek duygularını dile getirdi: “Rahmetli Mevlüt hocam hepimizi kucaklayarak, insanları ayırt etmeden onları değerli hissettiren insandır. Bu tutumu her zaman temel felsefem olmuştur. 2000 yılında Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü kazanan 41 arkadaşımızda her birimiz adeta Mevlüt hocamızın bir evladıymışız gibi sıcakkanlı bir yuvaya kavuştuk. Bize 41’lerim diye seslenirdi… Benim gibi binlerce öğretmen yetiştirmiş rahmetli Mevlüt hocama ülke eğitimine ve insanlığa yaptığı katkılar için sonsuz teşekkürler.”

Yrd. Doç. Dr. İsmet Şahin

Yrd. Doç. Dr. İsmet Şahin

Fakültemiz personellerinden, uzun yıllar Mevlüt hocamızın arkadaşlığını ve dostluğunu paylaşmış olan Yrd. Doç. Dr. İsmet Şahin hocamız da “Birlikte 19 yıl çalıştık,… Mevlüt Taştan’ı Mevlüt Taştan yapan ruhtan bahsetmek istiyorum. Kesinlikle asiydi, başkaldıran bir ruhtu…. Çok inatçıydı, şeffaftı, hiç içindeki bir şey tutmazdı, söylerdi… Kesinlikle muzip bir yan vardı, kesinlikle sevecendi, babacan birisiydi. Yani bizim şu tarif ettiğim şey Mevlüt Taştan ve böyle yaşadı, kendi kaderini yaşadı. Mevlüt hoca kesinlikle zamanını iyi anlamlandıranlardan biriydi. Çok geniş bir çevresi vardı, çok duygusal bir insandı, herkesle iletişim kurardı ve gördüğünüz gibi yaşadığı 62 yılı hakkıyla dolduran insanlardan bir tanesiydi… Mevlüt hoca genel anlamda eğitim, öğretim, öğrencileriyle ilgili gerçekten geniş bir perspektiften bakabilen birisiydi ama haksızlıklar konusunda asla asla değişmedi asla at gözlükleriyle bakan birisi değildi ama hep yanlışlar haksızlıklar ya da yanlış olduğuna inandığı şeyler konusunda çok inatçı çok ısrarcı bir arkadaşımızdı.” ifadelerinde bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan

Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan

Üniversitemiz personellerinden, Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan’ın ağabeyi Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, rol modelim dediği ağabeyinin yaşantısından kesitler sundu. Anılarından oluşturduğu yaşam hikayesini Artvin Şavşat’ta geçen çocukluk ve ilk gençlik yılları, Ankara’daki yaşam mücadelesi Hacettepe Üniversitesinde geçen gençlik yılları, Ankara Yeni Mahallede başlayan ilk öğretmenlik ve Giresun’da devam eden eğitimciliği, Akademisyenlik yıllarından Karadeniz’den Marmara’ya göç ve Kocaeli Üniversitesi’nde geçen kocaman 22 yıllık öğretmenliği olmak üzere 4 dönemde anlatmıştır. Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, abisinin kendisine aldığı hayatımda giydiğim ilk şık takım elbise dediği takım elbisesinden, Mevlüt hocanın Ankara’daki memuriyet hayatına, zor ama onurlu yıllardı diye bahsettiği öğretmenlik hayatından, Giresun’daki öğretmenlik yaşantısına, Hacettepe Üniversitesindeki doktora sürecinden Kocaeli Üniversitesindeki 22 yıllık eğitimcilik hayatına anılarından bahsetti. Mevlüt hocamızdan öğrendiğimiz erdemli hayatı sürdürmeyi devam ettireceğiz dedi. “Mevlüt Ağabey, biz seni iyilik sever, yüce yürekli, engin gönüllü dost canlısı erdem ve adalet yanlısı sevgi ve merhamet yönlüsü onurlu yaşam ustası olarak tanıdık, tanıyacağız” sözleri ile yaklaşık 40 yıllık kardeşlik ve arkadaşlık hukukunu anlattı.

Prof. Dr. Servettin Bilir

Prof. Dr. Servettin Bilir

Fakültemiz Kurucu Dekanı Prof. Dr. Servettin Bilir, Mevlüt hoca ile aslında aynı ilçeden, hatta bitişik köylerden olduklarını ifade etti. Ancak, bu kadar yakın olunmasına rağmen Mevlüt hocamızı çok daha sonradan Kocaeli’ne geldikten sonra tanıştıklarını söyledi.  “Eğitim Fakültesi açıldığında, Teknik Eğitim Fakültesinden fakültemize gelerek ve bölüm başkanlığı görevini üstlendi. Fakültemize büyük katkıları oldu. Kendisini hep sevdim, sevmeyenini görmedim. Kendisinin tipik özelliği inatçı oluşu, bir şeye inanmışsa onu değiştiremezsiniz. İnsanın doğrularına sadık kalması çok güzel bir şey” sözleri ile duygularını dile getirdi.

 

Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan Anma Toplantısı
Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan Anma Toplantısı
Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan Anma Toplantısı
Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan Anma Toplantısı
Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan Anma Toplantısı

Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan Anma Toplantısı

Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan Anma Toplantısı

Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan Anma Toplantısı
Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan Anma Toplantısı

 

MEVLÜT TAŞTAN/ÖZGEÇMİŞ

Yrd. Doç. Dr. Mevlüt TAŞTAN, resmi kayıtlara göre 1 Şubat 1956’da Artvin’in Şavşat ilçesi, Küplüce köyünde mütevazı bir çiftçi ailesinin 3. çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul eğitimini köy okulunda tamamladı. Küplüce köyü ilkokulunda okurken, öğretmeninden aldığı çok yönlü eğitim onu hayata hazırlayan ilk kıvılcım olmuştu. Onun ilk öğretmeni, kendisinin ifadesiyle “beni yaratan insan” olarak ifade ettiği ve saygıyla andığı Seyfettin Gül’dü. Tabii o günlerde kendisi de dahil olmak üzere hiç kimse, ilkokul öğretmeninin günün birinde kayınpederi olacağını bilmiyordu. Bu başlangıç, hayatının en güzel rastlantılarından biriydi.

Mevlüt TAŞTAN orta öğrenimini ilçe merkezinde bulunan Şavşat Lisesinde tamamladı. O dönemin sosyal olanakları çerçevesinde, haftanın 5 günü ilçede mütevazı öğrenci evinde kalarak, hafta sonları köyde tarım işlerine yardımcı olarak öğrenimine devam etti. Bu salondaki dost ve yakınlarının da çok iyi bildiği vefalı ve paylaşımcı kişiliğinin bir sonucu olsa gerek, küçük kardeşi ve kuzenlerine de eğitim ortamı yaratmak, aile ekonomisine katkıda bulunmak için yaz aylarını Orman işletmesinde çalışarak geçirdi. İlkokul öğretmeninin teşvik ve desteğiyle üniversiteye gitmeye karar verdi, bunun için çok çalıştı ve  Şavşat Lisesinden ikincilikle mezun oldu.

Üniversite sınavına girebilmek için Artvin’den İstanbul’a kadar süren uzun bir otobüs yolculuğu yapmış, epey zamandır görmediği akrabalarıyla hasret gidermiş, ama sınavda yorgunluktan uyuklamıştı. Neyse ki liseyi dereceyle bitirdiği için iyi bir okul tercih edebildi ve Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümüne kayıt yaptırdı. Gündüz çalışabilmek için gece öğrenimini tercih etmişti.

Mevlüt TAŞTAN hem ailesine yük olmamak, hem de gelecek planlarını gerçekleştirebilmek amacıyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Merkezi Kütüphanesinde göreve başlamış ve 1976-1980 yılları arasında devlet memuru olarak çalışmış, öğrenimini çalışarak tamamlamıştı. Bu süreçte, Ankara-Topraklık semtindeki mütevazı gecekonduda ikamet ederek Ankara’ya, Hacettepe’ye ve daha da önemlisi o günlerin zor koşullarında hayata tutunmayı başarmıştı. Yıllar sonra eşi ve küçük oğlu ile ilk gençlik yıllarını geçirdiği mahalleyi ziyaret etmiş, yaşadığı gecekonduyu harap halde bulduğunda gözyaşlarına engel olamamıştı.

Mevlüt TAŞTAN eğitimini tamamlamak üzereyken, yıllardır mektuplaştığı, ilk aşkı ve tek sevgilisi Olcay Gül ile 1980 yılında evlendi.

Bu arada Mevlüt TAŞTAN üniversiteden mezun olmuş, idealist, genç bir eğitimci olarak Ankara Şentepe Ortaokulu’nda Fransızca öğretmeni olarak göreve başlamıştı.

1981 yılında ilk çocuğu Onur Can Taştan dünyaya geldi.

1983 yılında Ankara Atakent Ortaokuluna atandı ve aynı yıl Hacettepe Üniversitesinde Eğitim Yönetimi anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

1985 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Ankara’dan ayrıldı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Giresun Eğitim Yüksekokulunda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bu arada Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde doktora eğitimine başladı ve her hafta Ankara-Giresun hattında otobüs yolculuğu yaparak doktora derslerini aksatmadan takip etti.

1986 yılında ikinci çocuğu Özgün Başkan Taştan doğdu.

1993 yılında “Eğitim Yüksekokullarının Görevlerini Gerçekleştirme Yeterliliği ve Engelleri” başlıklı doktora tezi ile öğrenim sürecini tamamladı. Doktorasını bitirdikten sonra iki yıl boyunca Öğretim Üyeliği kadrosu alamadığı için çok sevdiği Giresun’dan ayrılmaya karar verdi.

1995 yılında Kocaeli Üniversitesi’nde Teknik Eğitim Fakültesi’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı ve 2001 yılına kadar burada öğretim üyesi olarak çalıştı. Aynı fakültede Eğitim Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı gibi idari/akademik görevlerde bulundu. Gölcük depremini izleyen sıkıntılı günlerde bir süre Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevini de üstlendi.

Daha sonra fakültemiz kadrosuna dahil olan Mevlüt Hoca, ölümüne değin Eğitim Bilimleri Bölümünde çalışmalarına ve öğrenci yetiştirmeye devam etti.

Herkesin çok iyi bildiği gibi, Mevlüt hoca, öğrencileri ve elbette çocukları çok seviyordu. 2014 yılında ilk kez dede olduğunda torununun doğuşunu “Deniz’im doğdu” diyerek ilan etmişti.

Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan

Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Taştan

Hastalığı ve sürmekte olan tedavisi nedeniyle doğumuna yetişemediği ikinci torunu Ilgar, Şubat 2017’de dünyaya geldi. Mevlüt hoca bir yandan amansız hastalığıyla mücadele ediyor, bir yandan torunlarıyla özlem gideriyor, hastalığın tedavi sürecine torunlarından gelen sevinci ekliyordu.

Mevlüt hocamız, hepimizin birçok defa yakından tanık olduğu gibi, ömrü boyunca pek çok insanın sorunlarıyla ilgilendi, dertlerine derman olmaya çabaladı, yaklaşık 37 yıllık eğitimciliği boyunca binlerce öğrenci ve çok sayıda öğretmen yetiştirdi. Öğretim üyeliği sürecinde çok sayıda Yüksek Lisans tezine akademik danışmanlık yaptı ve birçok tez izleme jürisinde görev aldı. Hastalığı boyunca, özellikle yakınlarına ve torunlarına “yaşamak güzeldir, hayat güzeldir” diyerek yaşama bağlılık mesajı vermeyi hiçbir zaman ihmal etmedi. Ne yazık ki direncini ancak 10 ay koruyabildi ve 62 yıla sığan kısacık, ama onurlu yaşam mücadelesini 3 Kasım 2017 Cuma günü saat 21.10’da tamamladı.
Anma Toplantısı videosu için .tıklayınız [Yaklaşık 450MB]